SKU: EJO 13050
List Price:
$168.42 CT
1 Ply - 1000 Sheets/Roll - White - 96 / Carton
- 1-ply, perforated sheets for optimal comfort and convenience
- High-capacity design to minimize maintenance frequency
- Perfect for high-traffic areas
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 13050 |
| Brand Name | Everyday Genuine Joe |
| Product Name | 1-Ply Bath Tissue |
| Marketing Information | High-capacity bath tissue helps minimize maintenance for a cost-efficient solution in high-traffic areas. One-ply sheets are perforated for convenience. Bath tissue is perfect for frequently visited bathrooms in restaurants, offices and more. |
| Packaged Quantity | 96 / Carton |
| Product Type | Bathroom Tissue |
Product Information
| Sheets Per Roll | 1000 |
| Number of Ply | 1 |
| Application/Usage |
|
| Features | Perforated |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Width | 3" |
| Length | 4" |
Miscellaneous
| Recycled | |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Country of Origin | United States |
| Catalog Page Number | NEW |
| Packing, Level 1 | 1 / RL |
| Packing, Level 2 | 96 RL/CT |
| Weight | 28.18 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 50035255130504 |
| UNSPC | 14111704 |
| Special Order | No |
| Color | WHITE |
| Quantity Per Selling Unit | 96/CT |
| Non-returnable | No |