SKU: GJO 01705
List Price:
$203.38 EA
Warehouse - 60" Length x 36" Width - Rubber - Black - 1 Each
- Beveled edges slope down to help prevent unexpected trips and falls
- Suction cup backing sits securely in place to prevent frequent adjustments
- Drainage holes allow liquid to pass through to prevent buildup
- Anti-fatigue design helps prevent strain through extended standing periods
- Antimicrobial properties prevent growth of bacteria and odors
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 01705 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Versa-Lite Anti-microbial Rubber Mat |
| Marketing Information | Antimicrobial rubber utility mat is resistant to water, oil and grease. Suction cup backing reduces mat movement and has anti-fatigue quality. Drainage holes allow liquid to pass through, and beveled edges provide additional safety. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Floor Mat |
Product Information
| Mat Width | 36" |
| Mat Length | 60" |
| Application/Usage | Warehouse |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Rubber |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | India |
| Catalog Page Number | J157 |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 1 EA/CT |
| Weight | 36 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 00035255017053 |
| UNSPC | 52101508 |
| Special Order | No |
| Color | BLACK |
| Quantity Per Selling Unit | 1 EA |
| Non-returnable |
;