SKU: GJO 03163
List Price:
$14.78 PK
16 fl oz - Paper - Cold Drink, Beverage - 50 / Pack
- 2-sided coating enhances strength to prevent spills
- Durable material holds liquids for longer
- Disposable design allows easy cleanup after use
- Perfect for use with everyday cold beverages
Packaged-Quantity
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 03163 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 16 oz Cold Cups |
| Marketing Information | Cold paper cups feature a two-sided coating that improves rigidity to prevent messy spills. Durable design also protects against soak-through to hold liquids for longer. Disposable material allows quick cleanup after each use. Cold cups are perfect for serving everyday cold beverages. |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 16 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Height | 5.4" |
| Diameter | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Catalog Page Number | J45 |
| Packing, Level 1 | 50 / PK |
| Packing, Level 2 | 20 PK/CT |
| Weight | 1.28 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 035255031639 |
| UNSPC | 48101905 |
| Special Order | No |
| Color | WHITE |
| Quantity Per Selling Unit | 50/PK |
| Non-returnable |
;