SKU: GJO 08950
List Price:
$33.02 EA
Manual - 1.06 quart Capacity - Refillable, Site Window, Durable - Gray, White - 1 Each
- ADA-compliant push bar
- Sleek, smooth modern design
- Made of durable ABS for extended lifetime
- Includes 1.06 quart refillable bottle that accepts most foam soaps and bulk foam sanitizers
- 33.8 fl oz (1000 mL) Container (Included)
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 08950 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Foam-Eeze Foam Soap Dispenser |
| Marketing Information | Foam soap dispenser offers a sleek, smooth modern design to complement any decor. Sight window indicates level of soap remaining. Dispenser is made of durable ABS for extended lifetime. Included refillable bottle reduces waste and features large screw cap for easy refilling. Bottle holds 1000 ml. (33.8 oz.) and accepts most foam soaps and bulk foam sanitizers. Dispenser also features an ADA-compliant push bar. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Foam Soap Dispenser |
Product Information
| Operating Mode | Manual |
| Volume Capacity | 1.06 quart |
| Container Type | Cartridge |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Height | 11" |
| Width | 4.8" |
| Depth | 4.9" |
Miscellaneous
| Package Contents | Foam-Eeze Foam Soap Dispenser with Refill |
| Certifications & Standards | ADA-compliant (Push Bar) |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Catalog Page Number | J143 |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 12 EA/CT |
| Weight | 0.9 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 035255089500 |
| UNSPC | 30181614 |
| Special Order | No |
| Color | WHITE GRAY |
| Quantity Per Selling Unit | 1 EA |
| Non-returnable |
;