SKU: GJO 10495
List Price:
$37.76 EA
Manual - 1.32 quart Capacity - Site Window, Soft Push, Sanitary-sealed, Refillable - White - 1 Each
- Great for locations where a smaller, traditional dispenser is preferred
- Features skylight with an extra-large site window and one-handed push operation
- Delivers more than 1,700 handwashes
- Remarkably small footprint
- Size: 1.32 quarts
People who bought this product also bought
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 10495 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 1250 ml Foam Soap Dispenser |
| Marketing Information | Foam soap dispenser holds a 1250 ml. sanitary-sealed refill in a remarkably small footprint. Great for locations where a smaller, more traditional dispenser is preferred. Dispenser delivers more than 1700 handwashes. ADA-compliant soap dispenser features a skylight with an extra-large site window and one-hand push operation. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Foam Soap Dispenser |
Product Information
| Operating Mode | Manual |
| Volume Capacity | 1.32 quart |
| Application/Usage | Handwash |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 10.6" |
| Width | 6.1" |
| Depth | 5.1" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Catalog Page Number | J142 |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 6 EA/CT |
| Weight | 1.4 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 035255104951 |
| UNSPC | 30181614 |
| Special Order | No |
| Color | WHITE |
| Quantity Per Selling Unit | 1 EA |
| Non-returnable |
;