SKU: GJO 18416
List Price:
$11.45 EA
2" Palmyra Bristle - 10" Handle Width - Hardwood Handle - Brown - 1 Each
- Easily tackles rough surfaces that need tough scrubbing
- Rugged, stiff palmyra bristles deliver the resistance you need to scrub desks and floors clean
- Smooth surface on hardwood block for professional look
- Pair with brush handles that have standard threading
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 18416 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Deck/Floor Brush |
| Marketing Information | Deck/Floor Brush with threaded handle hole features 2" palmyra bristles ideal for ruggedly scrubbing rough surfaces. Sturdy, natural fibers easily tackle tough cleaning jobs. Hole in the center of the 10" wide, smooth hardwood block easily accepts handles with standard threading no matter the length. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Brush |
Product Information
| Bristle Length | 2" |
| Bristle Material | Palmyra |
| Handle Width | 10" |
| Handle Material | Hardwood |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Product Material | Natural Fiber |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
| Catalog Page Number | NEW |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 12 EA/CT |
| Weight | 0.71 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 071485110621 |
| UNSPC | 47131604 |
| Special Order | No |
| Color | BEIGE BROWN |
| Quantity Per Selling Unit | 1 EA |
| Non-returnable |
;