SKU: GJO 58888
List Price:
$300.78 EA
13.50 gal Capacity - Easy to Clean, Foot Pedal - 37.4" Height x 17.5" Diameter - Steel - Stainless Steel - 1 Each
- Hands-free foot pedal allows sanitary disposal to encourage use
- Self-closing door keeps unsightly waste hidden from view
- Easy-clean finish wipes down quickly to maintain sleek profile
- Perfect for all commercial settings and buildings
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 58888 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 13.5 Gallon Pedal Receptacle Bin |
| Marketing Information | Pedal receptacle features steel construction, a galvanized liner, and nonporous, easy-clean finish. Hands-free foot pedal operates the self-closing door that controls odors and permits insertion of waste without touching disposal opening door. Trash can is ideal for all commercial settings and buildings. Top is rounded for a sleek look. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Waste Receptacle |
Product Information
| Capacity | 13.50 gal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Stainless Steel |
| Product Material | Steel |
| Height | 37.4" |
| Diameter | 17.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Catalog Page Number | NEW |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 1 EA/CT |
| Weight | 25 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 00003525558889 |
| UNSPC | 47121702 |
| Special Order | No |
| Color | STAINLESS STEEL |
| Quantity Per Selling Unit | 1 EA |
| Non-returnable | No |
;