SKU: GJO 70420
List Price:
$93.34 CT
Extra Large Size - 60 gal Capacity - 58" Length x 38" Width x 0.58 mil (15 Micron) Thickness - Low Density - Black - 200 / Carton
- Puncture-resistant design reliably holds oddly shaped items
- Dark material keeps unsightly waste hidden from view during transportation
- Star-bottom construction prevents bottom seal leaks
- Perforated rolls provide easy, one-at-a-time access
Bag-Size
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 70420 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Economy Linear Low-Density Can Liners |
| Marketing Information | Economy, low-density can liners offer superior puncture-resistance and stretch. Star-bottom construction eliminates bottom seal leaks. Can liners are packed in convenient, perforated rolls. Small-count coreless rolls are ideal for portion control and minimizing storage. |
| Packaged Quantity | 200 / Carton |
| Product Type | Trash Bag |
Product Information
| Volume Capacity | 60 gal |
| Size Standard | Extra Large |
| Bag Length | 58" |
| Bag Width | 38" |
| Bag Thickness | 0.58 mil (15 Micron) |
| Density | Low |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
Miscellaneous
| Additional Information | 20 Bags/10 Rolls |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Catalog Page Number | J160 |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 200 EA/CT |
| Weight | 17.04 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 00035255704205 |
| UNSPC | 47121701 |
| Special Order | No |
| Color | BLACK |
| Quantity Per Selling Unit | 200/CT |
| Non-returnable |
;