SKU: GJO 02311
List Price:
$38.99 CT
Large Size - 42 gal Capacity - 48" Length x 33" Width x 2.50 mil (63 Micron) Thickness - Low Density - Black - Kitchen - 20/Box - 1 Carton
- Feature 2-ply construction for uniform side-wall strength
- Flat bottoms avoid bottom-seal weak spots
- 30% more capacity than star-bottom bags
- Include twist ties
People who bought this product also bought
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 02311 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Heavy Duty Contractor Bags |
| Marketing Information | Contractor cleanup bags feature two-ply, low-density construction for uniform sidewall strength. Flat bottoms avoid bottom-seal weak spots and increase capacity 30 percent more than star-bottom bags. Heavy-duty bags include twist ties and come folded in convenient dispenser carton. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Trash Bag |
Product Information
| Volume Capacity | 42 gal |
| Quantity Per Container | 20/Box |
| Size Standard | Large |
| Bag Length | 48" |
| Bag Width | 33" |
| Bag Thickness | 2.50 mil (63 Micron) |
| Density | Low |
| Application/Usage | Kitchen |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Catalog Page Number | J163 |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 20 EA/BX |
| Weight | 4.91 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 00035255023115 |
| UNSPC | 47121701 |
| Special Order | No |
| Color | BLACK |
| Quantity Per Selling Unit | 1 CT |
| Non-returnable |
;