SKU: GJO 02403
List Price:
$272.06 EA
Hard Floor, Indoor, Outdoor - 60" Length x 36" Width - Rubber - Chocolate - 1 Each
- Durable construction offers maximum floor protection
- Beveled edges help prevent trips and falls for enhanced safety
- Stain-resistant, colorfast material holds high-quality appearance
- Rubber backing prevents sliding to stay securely positioned
- Perfect for use in heavy, multidirectional traffic applications
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 02403 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Ultraguard Indoor Wiper Mats |
| Marketing Information | Indoor mat delivers maximum floor protection for indoor and covered outdoor applications. Ultraguard, berber wiper/scraper mat provides outstanding walk-off performance for heavy, multidirectional traffic applications. High-density rubber backing prevents mat from moving on hard surface when wheeled objects are run over mat. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Scraper Mat |
Product Information
| Mat Width | 36" |
| Mat Length | 60" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Chocolate |
| Product Material | Rubber |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | Green Label Plus |
| Recycled | |
| Recycled Content | 15% |
| Post-consumer-waste% | 15% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Netherlands |
| Cleaning Method | Vacuum |
| Catalog Page Number | NEW |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 1 EA/CT |
| Weight | 10 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 00035255024037 |
| UNSPC | 52101500 |
| Special Order | No |
| Color | CHOCOLATE |
| Quantity Per Selling Unit | 1 EA |
| Non-returnable |
;