SKU: GJO 11915
List Price:
$43.74 EA
14 ft Length x 29" Width - Adhesive Backing - Polyester - White - 1 Each
- Made of soft, nonwoven polyester
- Pleated skirt with self-adhesive backing for easy setup
- Feels like linen
- White
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 11915 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Nonwoven Table Skirts |
| Marketing Information | Table skirting is made of soft, nonwoven polyester for an elegant look. It feels like linen. Pleated skirt features self-adhesive backing for easy setup. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Rectangular Table Skirt |
Product Information
| Cover/Sheet Length | 14 ft |
| Cover/Sheet Width | 29" |
| Backing Type | Adhesive |
| Features | Pleated Skirt Design |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyester |
| Height | 29" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Catalog Page Number | NEW |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 1 EA/PK |
| Weight | 0.7 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 035255119153 |
| UNSPC | 52121509 |
| Special Order | No |
| Color | WHITE |
| Quantity Per Selling Unit | 1 EA |
| Non-returnable |
;