SKU: GJO 18396
List Price:
$34.68 CT
Round - 17" Diameter - Floor - 3000 rpm Maximum Speed Supported - Resin, Fiber - Blue - 5 / Carton
- Open-web design for quick cleanings
- Provides labor-saving performance
- Durable for long-lasting use
- Aqua
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 18396 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Burnish Floor Pad |
| Marketing Information | High-speed Burnishing Pads are designed to stand up to the high heat and strength required with machines operating at very high RPM. Finer denier fiber and softer resin allow pad to produce a very high-gloss finish. Pad performs well on soft-to-medium floor finishes. Use with machines operating at 1200 to 3000 RPM. |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
| Product Type | Cleaning Pad |
Product Information
| Pad Shape | Round |
| Pad Diameter | 17" |
| Minimum Speed Supported | 1200 rpm |
| Maximum Speed Supported | 3000 rpm |
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Material |
|
Miscellaneous
| Additional Information | UL Listed Certification |
| Application/Usage | Floor |
| Recycled | |
| Recycled Content | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
| Catalog Page Number | NEW |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 5 EA/CT |
| Weight | 3.5 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 035255183963 |
| UNSPC | 47131602 |
| Special Order | No |
| Color | AQUA |
| Quantity Per Selling Unit | 5/CT |
| Non-returnable |
;