SKU: GJO 18401
List Price:
$56.25 CT
Round - 17" Diameter - Cleaning, Scrubbing - 800 rpm Maximum Speed Supported - Resilient, Flexible - Blue - 5 / Carton
- Labor-saving performance for wet scrubbing or medium-duty spray cleaning
- Open-web design maximizes cleaning potential
- Remains flexible to reach depressions
- Resilient, long-lasting and durable
- Compatible with automatic scrubbers and single-disc floor machines at speeds from 350 to 800 RPM
People who bought this product also bought
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 18401 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Floor Cleaner Pad |
| Marketing Information | Floor Cleaner Pad is designed for wet scrubbing or medium-duty spray cleaning. Open-web design allows dirt to enter the pad and resist load for maximum cleaning performance. Resiliency allows pad to remain flexible to reach depressions. Floor pad is designed for use on automatic scrubber and single-disc floor machines at speeds from 350 to 800 RPM. |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
| Product Type | Cleaning Pad |
Product Information
| Pad Shape | Round |
| Pad Diameter | 17" |
| Minimum Speed Supported | 350 rpm |
| Maximum Speed Supported | 800 rpm |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
Miscellaneous
| Additional Information | UL Listed Certification |
| Application/Usage |
|
| Recycled | |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
| Catalog Page Number | NEW |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 5 EA/CT |
| Weight | 3.5 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 035255184014 |
| UNSPC | 47131602 |
| Special Order | No |
| Color | BLUE |
| Quantity Per Selling Unit | 5/CT |
| Non-returnable |
;