SKU: GJO 18413
List Price:
$9.60 EA
13" Overall Length - Black - 1 Each
- Keeps your countertops or workbench neat and ready to use
- Polypropylene filament sweeps away light debris on semi-smooth or rough surfaces
- Durable material won't absorb moisture - also resists most chemicals and oils
- Hang hole in foam plastic block for easy storage
- Wide sweep for efficient cleaning
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 18413 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Poly Counter Brush |
| Marketing Information | Use this Poly Counter Brush to sweep away light debris from your counter or workbench. Durable polypropylene filament will not absorb moisture and is resistant to most chemicals and oils. Brush works well on semi-smooth and rough surfaces. The 13" long, foam plastic block in beige features a hang hole on the handle for easy storage. Black brush filament is 8" wide to easily sweep worksurfaces. Trim length is 2-1/2". |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Brush |
Product Information
| Application/Usage | Counter |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Width | 2.5" |
| Depth | 8" |
| Length | 13" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
| Catalog Page Number | NEW |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 12 EA/CT |
| Weight | 0.65 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 035255184137 |
| UNSPC | 47131604 |
| Special Order | No |
| Color | BEIGE BLACK |
| Quantity Per Selling Unit | 1 EA |
| Non-returnable |
;