SKU: GJO 21120
List Price:
$42.43 CT
1 Ply - C-fold - 13" Width x 10" Length - embossed design - White - Fiber, Paper - 200 Sheets/Pack - 12 / Carton
- Deeply embossed material provides excellent absorbency
- Folded design allows hands-free dispensing for sanitary use
- Large towel size thoroughly dries hands to prevent wasteful use
- Perfect for use in high-traffic areas
- Due to continued supply issues, actual recycled content may vary from amounts stated
People who bought this product also bought
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 21120 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Paper Towel C-fold 200 sheets White |
| Marketing Information | Deeply embossed for thickness and more preferable feel.Folded towels encourage faster washoom traffic and cleaner restrooms.Hands-free dispensing is more sanitary and prevents cross contamination.Ideal for public environments.. Contains 100% post-consumer recycled material. C-fold. White. 200 sheets/pkg. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Paper Towel |
Product Information
| Basis Weight | 20 lb |
| Quantity Per Container | 200 Sheets/Pack |
| Full Size | 13" x 10" |
| Fold Size | 3.55" x 10" |
| Fold Type | C-fold |
| Number of Ply | 1 |
| Printed Design/Pattern/Texture | embossed design |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 16 lb |
Miscellaneous
| Compatible Dispenser | San Jamar Ultrafold Hand Towel Dispenser |
| Certifications & Standards | EPA |
| Recycled | |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Thailand |
| Environmentally Friendly | |
| Environmental Certification | Green Seal |
| Catalog Page Number | J125 |
| Packing, Level 1 | 1 / SH |
| Packing, Level 2 | 200 SH/PK |
| Weight | 16 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 00035255211208 |
| UNSPC | 14111703 |
| Special Order | No |
| Color | WHITE |
| Quantity Per Selling Unit | 12/CT |
| Non-returnable |
;