SKU: GJO 32590
List Price:
$95.25 EA
48" Length x 36" Width x 0.500" Thickness - Rubber - Black - 1 Each
- Anti-fatigue design offers standing comfort for improved productivity
- Drainage slots let liquids flow through to keep moisture away from feet
- Raised cleats on top surface increase traction to help prevent injury
- Beveled edges allow smooth transitions to help eliminate trips and falls
- Cross members on back minimize movement in wet or dry conditions
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 32590 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Free Flow Comfort Anti-fatigue Mat |
| Marketing Information | Anti-fatigue mat offers a 1/2" overall thickness with superior anti-fatigue properties to increase comfort and productivity. Drainage slots allow liquids to flow through the mat, keeping moisture away from feet. Raised cleats on top surface provide the mat with premium traction. Beveled edges help prevent slips, trips, and falls. Cross members on back reduce mat movement in wet or dry environments. Mat is made from 100 percent rubber for long-lasting maximum durability. Mat is easy to clean. Simply wipe with a damp cloth, sweep, vacuum or hose off. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Anti-fatigue Mat |
Product Information
| Mat Width | 36" |
| Mat Length | 48" |
| Mat Thickness | 0.500" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Rubber |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | India |
| Catalog Page Number | J157 |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 1 EA/CT |
| Weight | 20 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 00035255325905 |
| UNSPC | 52101510 |
| Special Order | No |
| Color | BLACK |
| Quantity Per Selling Unit | 1 EA |
| Non-returnable |
;