SKU: GJO 35100112
List Price:
$75.83 CT
2 Ply - 3.30" Width x 1000 ft Length - 8.88" Roll Diameter - White - Fiber - 12 / Carton
- Use with dispensers that hold a 12" diameter roll
- Exceeds EPA comprehensive procurement guidelines
- Perforated for easy dispensing
- Jumbo size reduces maintenance time replacing rolls
- Due to continued supply issues, actual recycled content may vary from amounts stated
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 35100112 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Jumbo Jr Dispenser Bath Tissue Roll |
| Marketing Information | This jumbo roll of two-ply bathroom tissue satisfies everyday needs. Made from a high percentage of recycled fiber, it exceeds EPA comprehensive procurement guidelines. This bathroom tissue is cost-effective solution for all areas and is safe for sewer and septic systems. It fits in bathroom tissue dispensers that hold a 12" diameter roll. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Bathroom Tissue |
Product Information
| Full Size | 3.30" x 1000 ft |
| Number of Ply | 2 |
| Maximum Roll Diameter | 8.88" |
| Application/Usage | Bathroom |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber |
Miscellaneous
| Recycled | |
| Recycled Content | 65% |
| Post-consumer-waste% | 65% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
| Catalog Page Number | J118 |
| Packing, Level 1 | 1 / RL |
| Packing, Level 2 | 12 RL/CT |
| Weight | 21 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 00035255351126 |
| UNSPC | 14111704 |
| Special Order | No |
| Color | WHITE |
| Quantity Per Selling Unit | 12/CT |
| Non-returnable |
;