SKU: GJO 56352
List Price:
$81.57 EA
Warehouse, Indoor - 60" Length x 36" Width - Vinyl - Salt Pepper - 1 Each
- Plush surface absorbs moisture to keep areas clean and dry
- Quick-drying material ensures effective use in busy locations
- Vinyl backing sits securely on floor to prevent frequent adjustments
- Designed for indoor applications only
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 56352 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Silver Series Indoor Walk-Off Mats |
| Marketing Information | Indoor mat features a plush surface that effectively absorbs moisture to help keep the surrounding areas clean and dry. Quick-drying material maintains its efficient performance for effective use in high-traffic locations. Durable vinyl backing resists sliding on smooth surfaces to prevent frequent adjustments. Floor mat is designed for indoor use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Floor Mat |
Product Information
| Mat Width | 36" |
| Mat Length | 60" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Salt Pepper |
| Product Material | Vinyl |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Catalog Page Number | J157 |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 1 EA/CT |
| Weight | 10 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 00035255563529 |
| UNSPC | 52101508 |
| Special Order | No |
| Color | SALT PEPPER |
| Quantity Per Selling Unit | 1 EA |
| Non-returnable |
;