SKU: GJO 58843
List Price:
$173.41 EA
Carpeted Floor, Indoor, Outdoor - 72" Length x 48" Width - Polypropylene - Brown - 1 Each
- Bi-level construction traps dirt below surface to maintain high efficiency
- Raised edge keeps water/dirt off floor to keep surrounding area clean
- Rubber backing grips floor to prevent frequent adjustments
- Designed for indoor or outdoor use
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 58843 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Waterguard Wiper Scraper Floor Mats |
| Marketing Information | Waterguard mat is designed for indoor and outdoor use. Bi-level construction keeps dirt and moisture trapped beneath the shoe level. Raised border keeps water and dirt in the mat and off the floor. Premium, 24 oz. polypropylene carpet dries quickly and will not rot. Mat offers 100 percent rubber backing for maximum durability. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Floor Mat |
Product Information
| Mat Width | 48" |
| Mat Length | 72" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Product Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Catalog Page Number | J157 |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 1 EA/CT |
| Weight | 25 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 00035255588430 |
| UNSPC | 52101508 |
| Special Order | No |
| Color | BROWN |
| Quantity Per Selling Unit | 1 EA |
| Non-returnable |
;