SKU: GJO 58892
List Price:
$223.19 EA
4.25 gal Capacity - Fire-Safe, Powder Coated, Weather Resistant, Handle, Sturdy, Durable, Long Lasting - 37" Height x 16" Width - Galvanized Steel - Bronze - 1 Each
- Durable, UV stabilized, powder-coat finish endures severe weather
- Interior contains a fire-safe, galvanized steel liner
- Ideal in high-traffic areas indoors and outdoors and prevents unsightly cigarette burn damage
- Includes a handle that removes for discarding butts
- Bronze; 4.25-gallon capacity
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 58892 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 4.25 Gal Fire-safe Smoking Receptacle |
| Marketing Information | Great-looking smoking receptacle is a must-have for high-traffic areas indoors or outdoors. The durable, UV stabilized, powder-coat finish endures severe weather and prevents unsightly cigarette burn damage. A weather-resistant, capped tube deters additional waste from entering the receptacle. Interior contains a fire-safe, galvanized steel liner with handle that removes for discarding butts. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Waste Receptacle |
Product Information
| Capacity | 4.25 gal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Bronze |
| Product Material | Galvanized Steel |
| Height | 37" |
| Width | 16" |
Miscellaneous
| Recycled | |
| Recycled Content | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Catalog Page Number | J169 |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 1 EA/CT |
| Weight | 16.4 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 00035255588928 |
| UNSPC | 47121702 |
| Special Order | No |
| Color | BRONZE |
| Quantity Per Selling Unit | 1 EA |
| Non-returnable |
;