SKU: GJO 58897
List Price:
$26.96 EA
6 gal Capacity - Fire-Safe, Sturdy - 14" Height x 13" Diameter - Metal, Steel - Black - 1 Each
- Made with sturdy steel construction and polyester baked enamel finish
- Fire-safe: features a raised bottom to prevent heat transfer to the floor in case of a fire
- Ideal for office, educational and all-purpose use
- Will not melt or emit toxic fumes in case of fire
- Black; 6-gallon capacity; meets OSHA and qualifies under NFPA Life Safety Code 101, Section 31
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 58897 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 6-gallon Fire-safe Trash Can |
| Marketing Information | Fire-safe trash can features a raised bottom to prevent heat transfer to the floor in case of a fire. Sturdy steel construction offers a rolled wire rim and durable, polyester baked enamel finish. Ideal for office, educational and all-purpose use. 6 gallon trash can will not melt or emit toxic fumes in case of fire and meets OSHA and qualifies under NFPA Life Safety Code 101, Section 31. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Waste Receptacle |
Product Information
| Capacity | 6 gal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Height | 14" |
| Diameter | 13" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | |
| Recycled Content | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Catalog Page Number | J163 |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 6 EA/CT |
| Weight | 3.35 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 035255588973 |
| UNSPC | 47121702 |
| Special Order | No |
| Color | BLACK |
| Quantity Per Selling Unit | 1 EA |
| Non-returnable |
;