SKU: GJO 58936
List Price:
$110.91 EA
Indoor - 60" Length x 36" Width - Plastic, Rubber - Charcoal Gray - 1 Each
- Carpeted surface wipes shoes dry to keep entryways clean and safe
- Slim border allows smooth transitions to help prevent trips and falls
- All-rubber backing prevents sliding on surfaces for increased stability
- Designed for indoor applications only
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 58936 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | EcoGuard Indoor Wiper Floor Mats |
| Marketing Information | Eternity mat offers an eco-friendly and ecologically responsible way to protect your entryway from dirt and moisture. Carpeted surface is made from 99.9 percent post-consumer PET plastic bottles. The all-rubber backing is made from used tires, preventing landfill waste. This indoor mat will wipe shoes dry and prevent moisture from entering your building. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Floor Mat |
Product Information
| Mat Width | 36" |
| Mat Length | 60" |
| Application/Usage | Indoor |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Charcoal Gray |
| Product Material |
|
Miscellaneous
| Recycled | |
| Recycled Content | 99% |
| Post-consumer-waste% | 99% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | EcoLogo |
| Catalog Page Number | J156 |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 1 EA/CT |
| Weight | 8 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 00035255589369 |
| UNSPC | 52101508 |
| Special Order | No |
| Color | CHARCOAL GRAY |
| Quantity Per Selling Unit | 1 EA |
| Non-returnable |
;