SKU: GJO 60467
List Price:
$53.24 EA
24" Polypropylene Bristle - 60" Handle Length x 1.25" Handle Diameter - Hardwood Handle - 1 Each
- Designed to pick up both fine and medium particles from floor
- Features a wood block that is double-filled with a heavy polypropylene center
- Also features flagged polypropylene around the outside
- Dimensions: 60" Length - 1.25" Diameter handle
People who bought this product also bought
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 60467 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Heavy-duty Floor Sweep with Handle |
| Marketing Information | Floor Sweep and Handle combo features a wood block that is double-filled with a heavy polypropylene center and flagged polypropylene around the outside. 24" wide floor sweep is designed to pick up both fine and medium particles. Heavy-duty, all-purpose floor sweep also includes a 1-1/4" x 60" hardwood handle that provides sturdy workability. Replacement handle is sold separately. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Manual Broom |
Product Information
| Bristle Length | 24" |
| Bristle Material | Polypropylene |
| Handle Length | 60" |
| Handle Diameter | 1.25" |
| Handle Material | Hardwood |
| Application/Usage | Floor |
Physical Characteristics
| Product Material |
|
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Brazil |
| Catalog Page Number | J98 |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 1 EA/CT |
| Weight | 4 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 00035255604673 |
| UNSPC | 47131604 |
| Special Order | No |
| Color | WOODGRAIN |
| Quantity Per Selling Unit | 1 EA |
| Non-returnable |
;