SKU: GJO 70010
List Price:
$42.55 CT
Small Size - 10 gal Capacity - 24" Length x 24" Width x 0.24 mil (6 Micron) Thickness - High Density - Translucent - Resin - Breakroom, Restroom, Office Waste, Can - 1000 / Carton
- Built for light to medium trash and frequent changes
- Superior performance and strength with high-density resins
- Coreless rolls to store easily and keep bags at your fingertips
- Ideal for office recycling, waste and pilferage control
- Star-bottom for even distribution of contents
Bag-Size
Packaged-Quantity
Volume-Capacity
People who bought this product also bought
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 70010 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Economy High-Density Can Liners |
| Marketing Information | Use these Economy High-density Can Liners for light to medium trash and frequently changed trash applications, including breakrooms, paper/plastic recycling bins and restrooms. Ideal for office waste, the can liners are made with high-density resins for superior strength and performance. Translucent design allows easy viewing of contents so the trash bags can also help with pilferage control. Star-bottom construction easily conforms to any size trash can and spreads trash around the bottom of the bag. The star seal, or X-seal, is designed for more even distribution of contents. Bags come in a convenient coreless roll for compact storage and easy dispensing anywhere. Rolls are perforated for easy access. Each 6 micron thick bag holds 7 to 10 gallons of garbage. Bag size is 24" x 24". |
| Packaged Quantity | 1000 / Carton |
| Product Type | Trash Bag |
Product Information
| Volume Capacity | 10 gal |
| Size Standard | Small |
| Bag Length | 24" |
| Bag Width | 24" |
| Bag Thickness | 0.24 mil (6 Micron) |
| Density | High |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Translucent |
| Product Material | Resin |
Miscellaneous
| Additional Information | 50 Bags/20 Rolls |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Catalog Page Number | J161 |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 1000 EA/CT |
| Weight | 9.24 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 00035255700108 |
| UNSPC | 47121701 |
| Special Order | No |
| Color | TRANSLUCENT |
| Quantity Per Selling Unit | 1000/CT |
| Non-returnable |
;