SKU: GJO 70373
List Price:
$148.37 EA
Warehouse - 60" Length x 36" Width - Rubber - Black - 1 Each
- Air domes provide flexible support for enhanced comfort
- Low-profile beveled edges help prevent trips and falls
- Anti-fatigue design helps increase productivity
- Perfect for reducing discomfort during prolonged standing periods
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 70373 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Flex Step Rubber Anti-Fatigue Mats |
| Marketing Information | Rubber mat reduces fatigue and discomfort while increasing productivity. Air domes offer flexible and comfortable support, and low-profile beveled edges reduce risk of trips. Design is accepted by the American Podiatric Medical Association (APMA). Anti-fatigue mat is made with a high percentage of recycled rubber. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Anti-fatigue Mat |
Product Information
| Mat Width | 36" |
| Mat Length | 60" |
| Application/Usage | Warehouse |
| Features | Beveled Edge |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Rubber |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | APMA |
| Recycled | |
| Recycled Content | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | EcoLogo |
| Catalog Page Number | J157 |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 1 EA/CT |
| Weight | 20 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 00035255703734 |
| UNSPC | 52101510 |
| Special Order | No |
| Color | BLACK |
| Quantity Per Selling Unit | 1 EA |
| Non-returnable |
;