SKU: GJO 70467
List Price:
$161.25 EA
Outside Entrance, Outdoor - 72" Length x 48" Width - Rubber - Black - 1 Each
- Unique pattern aggressively wipes away dirt and grime from shoes
- Raised tread allows filth to stay trapped into base of mat
- Rubber backing prevents sliding on surfaces for increased stability
- Designed for outdoor use
People who bought this product also bought
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 70467 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Clean Step Scraper Floor Mats |
| Marketing Information | Outdoor mat is ideal for any outside entryway. The superior molded tread aggressively scrapes a shoe clean of dirt and grime and traps it into the base of the mat. Mat contains a high percentage of recycled rubber. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Scraper Mat |
Product Information
| Mat Width | 48" |
| Mat Length | 72" |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Rubber |
Miscellaneous
| Recycled | |
| Recycled Content | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | India |
| Environmental Certification | EcoLogo |
| Catalog Page Number | J156 |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 1 EA/CT |
| Weight | 1.5 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 00035255704670 |
| UNSPC | 52101500 |
| Special Order | No |
| Color | BLACK |
| Quantity Per Selling Unit | 1 EA |
| Non-returnable |
;