SKU: GJO 71211
List Price:
$116.91 EA
Office, Airport, Bank, Copier, Teller Station, Service Counter, Assembly Line, Industry - 24" Width x 36" Depth x 0.500" Thickness - High Density Foam (HDF) - Black Marble - 1 Each
- Helps reduce fatigue from prolonged standing and increase productivity
- Ideal for general office, copiers, teller stations, service counters and more
- Top surface is puncture-resistant and flame-resistant
- High-density foam backing for superior comfort
- Beveled edges help reduce trips and falls
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 71211 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Marble Top Anti-fatigue Mats |
| Marketing Information | Anti-fatigue mat helps reduce fatigue from prolonged standing and increase productivity. 1/2" thick mat is ideal for general office; copiers; teller stations; service counters; light-industrial dry-area assembly lines; airports and banks. Top surface is puncture-resistant and flame-resistant. High-density foam backing provides superior comfort. Beveled edges help reduce trips and falls. Mat is easy to clean. Simply wipe with a dry or damp cloth or wash top surface with water and mild soap. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Anti-fatigue Mat |
Product Information
| Mat Width | 24" |
| Mat Depth | 36" |
| Mat Thickness | 0.500" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black Marble |
| Product Material | High Density Foam (HDF) |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Catalog Page Number | J157 |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 1 EA/CT |
| Weight | 10 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 00035255712118 |
| UNSPC | 52101510 |
| Special Order | No |
| Color | BLACK MARBLE |
| Quantity Per Selling Unit | 1 EA |
| Non-returnable |
;