SKU: GJO 74580
List Price:
$10.43 EA
20" Polypropylene Handle8" Width - Handle, Soft Rubber, Comfort Grip - Black, Yellow - 1Each
- Scrubs your windows clean
- Tackles tough residue with nylon, net-covered sponge
- Wipe away excess suds with soft rubber on opposite side
- Long handle with comfortable grip
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 74580 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Window Cleaner/Squeegee Tool |
| Marketing Information | Window-cleaning tool features a nylon net-covered sponge to improve life of sponge. Window squeegee delivers scrubbing power for tough residue. 8" soft rubber squeegee on opposite side wipes away excess suds and water. The 20" polypropylene handle provides a long reach and a comfortable grip. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Squeegee |
Product Information
| Handle Length | 20" |
| Handle Material | Polypropylene |
| Recommended Use | Residue Remover |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Rubber |
| Width | 8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Catalog Page Number | NEW |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 24 EA/CT |
| Weight | 0.55 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 035255745802 |
| UNSPC | 47121803 |
| Special Order | No |
| Color | BLACK/YELLOW |
| Quantity Per Selling Unit | 1 EA |
| Non-returnable | No |
;