SKU: GJO 85141
List Price:
$45.01 PK
White - Polyethylene - 1 Pack
- Protective layer protect clothes from accidental spills and splashes
- Versatile design comfortably fits most users
- Disposable material allows fast, simple cleanup after use
- Perfect for use in food processing, food handling and more
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 85141 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 50" Disposable Poly Apron |
| Marketing Information | Polyethylene apron provides a protective layer over your clothing to protect them from accidental spills and splashes. Versatile design comfortably fits most users. Disposable material allows fast, simple cleanup after use. FDA-compliant aprons are perfect for use in food processing, food handling and manufacturing facilities. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Apron |
Product Information
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyethylene |
| Width | 32" |
| Length | 50" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Catalog Page Number | NEW |
| Packing, Level 1 | 1 / PK |
| Packing, Level 2 | 10 PK/CT |
| Weight | 3.25 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 035255851411 |
| UNSPC | 46181501 |
| Special Order | No |
| Color | WHITE |
| Quantity Per Selling Unit | 1 PK |
| Non-returnable |
;