SKU: GJO 85201
List Price:
$66.00 CT
Urinal, Restroom - 18.75" Width x 20.380" Depth - Black - 6 / Carton
- Absorbs and neutralizes 2 to 4 times the amount of urine compared to competitive urinal mats
- P-Shield helps prevent floor damage and costly repairs
- Also traps urine to prevent tracking it outside the restroom
- Slip-resistant
- Replacement reminders with helpful date tabs
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 85201 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Deodorizing Urinal Mats |
| Marketing Information | The P-Shield urinal mats absorb and neutralize two to four times the amount of urine compared to competitive urinal mats. They prevent floor damage and costly repairs caused by discoloration and uric acid. They include helpful date tabs for replacement reminders. Ideal for many facilities, the P-Shield prevents the tracking of urine outside the restroom for a more hygienic facility. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Product Type | Floor Mat |
Product Information
| Mat Width | 18.75" |
| Mat Depth | 20.380" |
| Application/Usage |
|
| Features | Damage Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Catalog Page Number | NEW |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 6 EA/CT |
| Weight | 6 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 50035255852017 |
| UNSPC | 52101508 |
| Special Order | No |
| Color | BLACK |
| Quantity Per Selling Unit | 6/CT |
| Non-returnable |
;