SKU: GJO 85202
List Price:
$51.25 CT
Restroom, Floor, Urinal - 16.75" Width x 20.500" Depth - Black - 6 / Carton
- Use to absorb urine splash
- Convenient, anti-slip backing
- Keeps urine off the floor
- Prevents uric acid from damaging floors
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 85202 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Carpet Mat |
| Marketing Information | Carpet Mat absorbs urine splash and protects floors from stains, discoloration and uric acid damage. Anti-slip backing grips floor better to prevent sliding. Once saturated, replace with new one. Urinal mat lasts 4 to 6 weeks depending on usage. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Product Type | Restroom Mat |
Product Information
| Mat Width | 16.75" |
| Mat Depth | 20.500" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Catalog Page Number | NEW |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 6 EA/CT |
| Weight | 0.41 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 50035255852024 |
| UNSPC | 52101500 |
| Special Order | No |
| Color | BLACK |
| Quantity Per Selling Unit | 6/CT |
| Non-returnable |
;