SKU: GJO 02404
List Price:
$374.84 EA
Hard Floor, Indoor, Outdoor - 72" Length x 48" Width - Rubber - Charcoal Black - 1 Each
- Maximum protection for indoor and covered outdoor areas; stain-resistant, colorfast and permanently antistatic
- Provides outstanding walk-off performance for heavy, multidirectional traffic applications
- High-density rubber back prevents movement on hard surface floors; beveled edge prevents sliding or buckling
- Size: 48"W x 72"L
- Charcoal Black
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 02404 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Ultraguard Berber Heavy Traffic Mat |
| Marketing Information | Indoor mat delivers maximum floor protection for indoor and covered outdoor applications. Ultraguard, berber wiper/scraper mat provides outstanding walk-off performance for heavy, multidirectional traffic applications. High-density rubber backing prevents mat from moving on hard surface when wheeled objects are run over mat. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Scraper Mat |
Product Information
| Mat Width | 48" |
| Mat Length | 72" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Charcoal Black |
| Product Material | Rubber |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | Green Label Plus |
| Recycled | |
| Recycled Content | 15% |
| Post-consumer-waste% | 15% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Netherlands |
| Cleaning Method | Vacuum |
| Catalog Page Number | J157 |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 1 EA/CT |
| Weight | 15 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 00035255024051 |
| UNSPC | 52101500 |
| Special Order | No |
| Color | CHARCOAL BLACK |
| Quantity Per Selling Unit | 1 EA |
| Non-returnable |
;